top of page

Endometriozė

Tai viena dažniausių nevaisingumo priežasčių. Endometriozė yra gana dažna, sunkaus ir ilgo gydymo reikalaujanti ginekologinė liga, pasireiškianti gimdos gleivinės audinio (endometriumo) išvešėjimu už gimdos ertmės ribų. Endometriozė dažniausiai apima kiaušides, kiaušintakius ir dubens audinius. Retais avejais endometriumo audiniai gali plisti ir už dubens srities. Esant endometriozei, išvešėjęs gimdos gleivinės audinys ir toliau veikia kaip įprastai – storėja, plyšta ir kraujuoja tam tikru kiekvieno menstruacijų ciklo metu. Išvešėjęs nebūdingose vietose endometriumas neturi galimybės pasišalinti iš kūno ir įstrigęs kenkia aplinkiniams audiniams bei organams: ant kiaušidžių formuojasi cistos (endometriomos), užkemšami kiaušintakiai, o dirginant aplinkinius audinius, juose ilgainiui formuojasi randai ir adhezijos (audinių ir organų sąaugos). Endometriozė gali sukelti ir vaisingumo problemų. Laimei, yra veiksmingų šios ligos gydymo būdų.

Pagrindinis endometriozės simptomas yra dubens srities skausmai. Šis simptomas dažnai siejamas ir su menstruacijomis, tačiau jų atveju skausmas yra kur kas silpnesnis. Dažni endometriozės požymiai ir simptomai yra šie: skausmingos, nereguliarios ar gausios menstruacijos (dismenorėja), kraujavimas ne mėnesinių metu, skausmingi lytiniai santykiai, skausmas tuštinantis ar šlapinantis, nevaisingumas. Kiti simptomai, pasireiškiantys ypač mėnesinių metu, yra nuovargis, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas ar pykinimas. Visgi skausmo stiprumas nėra patikimas būklės sunkumo rodiklis: galima sirgti lengva, bet labai skausminga endometriozės forma, arba liga gali būti pažengusi, tačiau nekelianti jokio skausmo. Dėl panašių simptomų, endometriozę galima supainioti su kitomis ligomis, pavyzdžiui, dubens uždegiminė liga, kiaušidžių cistos ar dirgliosios žarnos sindromas.

Siekiant diagnozuoti endometriozę, atliekama ginekologinė apžiūra bei tyrimai: ultragarso tyrimas, magnetinio rezonanso tomografija, laparoskopija – minimaliai invazinė procedūra, kurios metu specialaus instrumento pagalba apžiūrimi pilvo organai ar atliekamos nedidelio masto operacijos. Laparoskopija yra pagrindinis endometriozės diagnostikos būdas, leidžiantis tiksliai nustatyti ligą ir jos židinius.

Ši liga yra neišgydoma, tačiau jos simptomus galima suvaldyti. Priklausomai nuo simptomų sunkumo, ligos stadijos, pacienčių amžiaus bei planuojamo nėštumo, endometriozė gali būti gydoma skiriant skausmą malšinančius nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (NVNU), hormoninius preparatus, chirurginiu būdu (laparoskopija) ar taikant kombinuotą gydymą.

Nors endometriozė yra neišgydoma lėtinė liga, nereikia leisti tokiai būklei paveikti kasdienio gyvenimo. Pajutus nemalonius simptomus, būtina kreiptis į specialistus ir pasitikrinti, nes negydant, endometriozė gali sukelti rimtas komplikacijas, įskaitant nevaisingumą, kiaušidžių vėžį, žarnyno ir šlapimo pūslės komplikacijas.

bottom of page