top of page

Prostatos ligos

Kasmet vis daugiau Lietuvos vyrų kreipiasi į gydytojus dėl prostatos sutrikimų. Iš jų apie 3 tūkstančiams kasmet diagnozuojamas prostatos (priešinės liaukos) vėžys. Ši liga vis jaunėja. Tačiau didžiausias pavojus tyko tų stipriosios lyties atstovų, kurie neišdrįsta ar vengia apsilankyti pas specialistą. Dažniausiai prostatos vėžys išsivysto vyresnio amžiaus vyrams. Daugeliu atvejų prostatos vėžys auga lėtai, dėl jo nepakinta gyvenimo kokybė, todėl aktyvaus gydymo gali ir neprireikti.

Prostata - tai maža kaštono formos ir dydžio vidinė (nematoma) vyrų lytinė liauka, esanti tiesiai po šlapimo pūsle, prieš tiesiąją žarną, per ją praeina šlapimtakis. Prostatos funkcija yra daugialypė. Ji gamina sekretą, kuris atskiedžia spermatozoidus ir sudaro palankią terpę jiems judėti. Ji yra tam tikras barjeras, saugantis, kad į vyro sėklides, šlapimo pūslę, inkstus nepatektų infekcinis užkratas.

Pagrindinės prostatos ligos yra trys:

  • Prostatos uždegimas – prostatitas.Gali būti bakterinės ir nebakterinės kilmės (vadinamas dubens uždegiminiu sindromu. Ūminį prostatitą sukelia infekcija, patenkanti iš šlapimo pūslės ar šlaplės. Taip pat prostatitą gali sukelti lytiniu keliu plintančios infekcijos Prostatito atsiradimo riziką gali padidinti ir buvusi šlapimo takų procedūra, susilpnėjusi imuninė sistema ar lytinių organų traumos.

  • Gėrybinis prostatos padidėjimas. Gėrybinė prostatos hiperplazija (prostatos adenoma), tai gėrybinis prostatos raumeninio ir liaukinio audinio išvešėjimas, kuris dažniausiai atsiranda vyrams virš 40 metų. Dėl nepiktybinio prostatos audinių išvešėjimo padidėja prostata (>20 g) ir atsiranda nemalonių įvairaus sunkumo šlapinimosi sutrikimų, susilpnėja šlapimo srovė, iki šlapimo susilaikymo.

  • Prostatos vėžys. Prostatos vėžys išsivysto, kai priešinės liaukos ląstelės pakinta, pradeda nevaldomai dalytis ir telktis į darinį, vadinamą augliu. Auglys gali būti gerybinis (nevėžinis) arba piktybinis (vėžinis). Piktybinis auglys gali išplisti į kitas kūno dalis. Prostatos vėžys yra piktybinis auglys. Kai kurie prostatos navikai auga labai lėtai, todėl žmogus ilgą laiką nejaučia jokių simptomų ar požymių. Daugelis prostatos vėžio ląstelių pradeda gaminti pernelyg daug baltymo, vadinamo prostatos specifiniu antigenu (PSA).

Visos šios trys prostatos ligos turi tarpusavio ryšį. Sergant lėtiniu prostatitu, padidėja rizika vyresniame amžiuje susirgti gėrybiniu prostatos padidėjimu ar prostatos vėžiu. Jauname amžiuje dažniausiai atsirandanti prostatos liga yra lėtinis prostatitas.

Pagrindiniai simptomai, atsirandantys dėl prostatos ligų: skausmas (pilvo apačioje, aplink varpą, tarpvietėje, kapšelyje), šlapinimosi problemos, bendri negalavimai (nuovargis, depresija), lytinės funkcijos ir erekcijos sutrikimas.

Nevėžinių (gerybinių) ir vėžinių (piktybinių) prostatos auglių simptomai labai panašūs: staigus noras šlapintis, dažnesnis nei įprastai noras šlapintis, ypač naktį, sunku nusišlapinti, šlapinantis jaučiamas veržimas, reikia pastangų pradėti ir baigti veiksmą, jausmas, kad vis nepavyksta iki galo ištuštinti šlapimo pūslės, baigus šlapintis po kelių minučių vėl gali nuvarvėti šiek tiek šlapimo ir suteršti apatinius, sėdint, važiuojant dviračiu dėl padidėjusios prostatos jaučiamas diskomfortas.

Jeigu nerimaujate dėl simptomų, kurie panašūs į prostatos vėžio, pirmiausia apsilankykite pas šeimos gydytoją. Gydytojui turėsite papasakoti apie ligos pradžią, trukmę ir simptomus. Surašęs ligos istoriją jis apžiūrės, apčiuops jūsų prostatą ir tikriausiai paskirs atlikti kraujo tyrimus. Tyrimai padės nustatyti prostatos specifinio antigeno (PSA) kiekį Jūsų kraujyje.

Iš pateiktų naujausių mokslinių tyrimų matyti, kad norint sumažinti riziką susirgti prostatos ligomis, reikia laikytis sveiko gyvenimo būdo, būtina vengti nesaugaus sekso be prezervatyvo su daug partnerių, reikia teisingai maitintis, su pakankamu vitaminų ypač vitaminu D, K kiekiu.

Padidėjusi prostata ar jos uždegimas gali sukelti varpos erekcijos sutrikimus, priešlaikinę ejakuliaciją, šlapinimosi sutrikimus, skausmus pilvo apačioje. Jeigu turite panašių problemų, būtina kreiptis į urologą, o sveiki vyrai virš 40 metų turi vieną kartą per metus pasirodyti urologui, nes prostatos vėžio simptomai pasireiškia tuomet, kai ši liga yra toli pažengusi.

bottom of page