POTRAUKIO ALKOHOLIUI GYDYMAS - "KODAVIMAS"
Terminas „kodavimas“ Lietuvoje atsirado XX amžiaus pabaigoje ir buvo taikomas kaip įtaiga grįsto alkoholizmo streso terapijos metodo pavadinimas. Vėliau atsirado naujos, moksliškai pagrįstos potraukio alkoholiui šalinimo metodikos. Šiuolaikinė medicina laikosi pažangesnių, kompleksinių šios problemos sprendimo būdų, bet terminas „Kodavimas“ liko žmonėms labiausiai įprastas. Todėl mes, naudodami terminą „kodavimas,“ suprantame jį kaip metodikų kompleksą, iš kurių reikia pasirinkti konkrečiam pacientui geriausią variantą.
„Kodavimo“ nuo alkoholizmo tikslas - korekcijų pagalba suformuoti pacientui abejingumą arba net pasibjaurėjimą alkoholiui. Dažniausiai tai kompleksinis gydymas, kuris sudaro "kodavimo" efektą. Atliekant „kodavimą“, taikome šiuolaikiškus ir moksliškai išbandytus metodus.
Dauguma mokslininkų mano, jog alkoholizmu susergama dėl tam tikrų centrinę nervų sistemą reguliuojančių funkcinių sutrikimų. Yra sukurta nemažai gydymo metodų, tačiau prieš „kodavimą“ susiduriama su viena sunkiai įveikiama problema – pacientas nenori pripažinti turintis problemų. Medicinoje net vartojamas specialus terminas, apibūdinantis priklausomų asmenų savo ligos neigimą – anozognozija. Nepripažindami turintys šių problemų, priklausomi asmenys nėra motyvuoti ir gydytis. Todėl, prieš pradedant „kodavimą“, labai svarbu asmenį motyvuoti gydytis. Tam yra sukurtas specialus metodas, kuris vadinamas motyvuojančiu interviu. Motyvuojančio interviu tikslas – padidinti asmens vidinę motyvaciją keisti savo elgesį. Labai svarbu, kad pasikeitimai kiltų iš vidaus, t. y. pats asmuo suprastų būtinybę keisti savo elgesį, o ne sutiktų keistis (gydytis) priverstas artimųjų. Be to, labai svarbu, kad argumentus, kodėl reikia keisti savo elgesį, atrastų pats asmuo (pagal Shaffer ir Jones).
Konsultacijos metu nustatomas paciento alkoholizacijos laipsnis, paciento motyvacija ir gydymo kurso trukmė. Gydymo metodikos pritaikomos kiekvienam pacientui individualiai. Taip pat teikiama psichologo pagalba. Po gydymo išnyksta potraukis alkoholiui, padidintas jautrumas, atsiranda atsparumas stresinėms situacijoms, pagerėja atmintis ir dėmesio koncentracija, padidėja darbingumas ir lytinis aktyvumas, išnyksta emociniai sutrikimai ir psichologinis diskomfortas.
„KODAVIMO“ NUO ALKOHOLIZMO METODAI.
Kai žodžiai nepadeda...
„AiF“ leidinyje buvo pateikta „kodavimo“ apžvalga, kurioje teigiama, kad „Kodavimas“ tai bendras pavadinimas priemonių, taikomų pakeisti paciento organizmą taip, kad bet kokios alkoholio dozės būtų vertinamos neigiamai. Jeigu „Kodavimas“ buvo sėkmingas, alkoholizmu sergantis asmuo pradeda suvokti bet kokias alkoholio dozes kaip nuodus. Priklausomai nuo „kodavimo“ metodikos tai vyksta psichologiniu ar fiziologiniu lygmeniu.
„Kodavimo“ nuo alkoholizmo indikacijos
„Kodavimas“ yra rekomenduojamas esant diagnozuotam alkoholizmui, kaip priešpaskutinė gydymo stadija tarp organizmo detoksikacijos ir socialinės reabilitacijos. Kodavimas ypač rekomenduojamas daugiadieniais „užgėrimais“ pasižymintiems alkoholikams ir ligoniams vėlyvose alkoholizmo stadijose.
Kalbant apie gydytojo etiką, taikant šį metodą, gydytojas gali jį taikyti tik po to, kai pacientas duoda raštišką sutikimą. Tai susiję su „kodavimo“ nuo alkoholizmo kontraindikacijomis.
„Kodavimo“ nuo alkoholizmo kontraindikacijos
„Kodavimas“ nuo alkoholizmo, kaip ir bet kuri medicininė procedūra, gali būti paskirtas tik po paciento ištyrimo. Negalima atlikti „kodavimo“, jei pacientas serga:
-
psichine liga;
-
hipertonine ir išemine širdies liga;
-
turi rimtą šlapimo sistemos patologiją;
-
esant skydliaukės ir kasos funkcijų sutrikimams;
-
epilepsija ar bet kurios genezės konvulsiniu sindromu;
-
persirgęs insultu, ūmiu hepatitu, cirozė ar kitomis sunkiomis kepenų ligomis;
-
dėl nėštumo.
Pagrindiniai „kodavimo“ principai
Prieš „kodavimą“ pacientas 5–10 dienų turi susilaikyti nuo alkoholio. Jam sutikus, atliekama viena ar kelios procedūros (atsižvelgiant į psichiatro rekomendacijas), kurios duos ligoniui nuostatą tam tikrą laiką, paprastai vienerius – trejus metus, susilaikyti nuo alkoholio. Po kodavimo rekomenduojamas reabilitacijos kursas.
Svarbu! Tinkamiausią „kodavimo“ būdą konkrečiam pacientui gali nustatyti tik priklausomybės ligų psichiatras. Tai, kas išgelbėjo paciento draugus, artimuosius, kaimynus nuo alkoholizmo, nebūtinai bus veiksminga jo atveju.