top of page

PRIKLAUSOMYBIŲ LIGŲ PSICHIATRIJA

Psichiatrija – medicinos sritis, tirianti įvairius su žmogaus psichine būkle susijusius pakitimus ir susirgimus. Gydytojo psichiatro pareiga – rūpintis specializuota pacientų psichikos sveikatos priežiūra, diagnozuoti ir gydyti sutrikusias žmogaus psichikos funkcijas, laiku perspėti pacientą apie psichikos ligų paūmėjimus ir padėti įvairių sutrikimų turinčiam žmogui prisitaikyti prie visuomenės ir sugrįžti į įprastinį gyvenimą. Tik tinkamos ir stabilios psichinės sveikatos žmogus geba gyventi pilnavertį gyvenimą, realizuoti save.  Šiuolaikinėje visuomenėje vis daugiau žmonių kenčia nuo priklausomybės ligų, kurios sukelia įvairius sutrikimus: nerimą, valgymo sutrikimus, įvairius sindromus ir kitas psichines ligas. Priklausomybė – tai sveikatos sutrikimas, liguistas potraukis pakartotinai vartoti adiktyvią (iššaukiančią priklausomybę) medžiagą, tokią kaip alkoholis ar kvaišalai, sukeliantis disfunkcines fizines, psichologines ir socialines pasekmes. Priklausomybė yra ne tik psichologinė, bet ir fiziologinė problema, todėl norint ją išspręsti būtinas įvairių priemonių komplektas. Tik įvairialypis gydymas gali padėti atsikratyti žalingo įpročio. Alkoholizmas ir kitos priklausomybės yra liga, turinti gilias biologines, genetines, socialines ir psichologines priežastis. Negydomas žmogus tampa psichologiškai ir fiziškai priklausomas, palaipsniui degraduoja. Dažniausiai žmonės, turintys šią problemą, jos nepripažįsta, ją slepia, jaučia kaltę ar gėdą.

Pirmasis žingsnis įveikiant priklausomybę – gydytojo psichiatro konsultacija. Gydytojas psichiatras konsultacijos metu įvertina paciento sveikatos būklę, nustačius diagnozę, suteikia pacientui ir jo šeimos nariams informaciją apie priklausomybės sutrikimą bei galimybes gydyti. Sutarus dėl gydymo, gydytojas  psichiatras aptaria ir sudaro gydymo planą. Sėkmingo gydymo tikimybė didėja, jei pacientas pradeda geriau suvokti savo priklausomybės simptomus ir susirgimo dėsningumus.

Kas parodo priklausomybę alkoholiui? Pagrindiniai požymiai:

  • stiprus troškimas vartoti medžiagą;

  • sunku valdyti elgesį t. y. vartojimo pradžią, pabaigą arba vartojimo intensyvumą, nepaisant žalingų pasekmių;

  • medžiagos vartojimas individui yra svarbesnis negu kiti veiksmai ar įsipareigojimai, trikdo asmens asmeninį, šeimyninį, socialinį ir darbinį gyvenimą;

  • padidėjusi tolerancija vartojamai medžiagai. Dažnai, ypač vėlyvosiose stadijose, galimi traukuliai, kaulų ir raumenų, galvos skausmai, haliucinacijos, vidaus organų pakenkimai.

Priklausomybė nuo alkoholio – tai lėtinė liga, kuriai būdinga dažni atkryčiai, progresuojantis ligos blogėjimas, greta besivystantys psichikos ir neurologiniai sutrikimai. Labai svarbu suprasti, kad kaip ir kitų ligų atveju asmeniui reikia specialisto pagalbos. Būtent tokią pagalba teikia mūsų klinikos gydytojai psichiatrai. Viena iš klinikos veiklos sričių yra pagalba priklausomybės ligomis sergantiems asmenims. Jiems yra teikiamas platus paslaugų spektras, įskaitant medikamentinį gydymą, kuris reikalingas ūminėms reakcijoms slopinti. Norint įveikti priklausomybę, reikia laiko ir kantrybės. Šiai laikais yra įvairių vaistų, kuriuos gali paskirti gydytojas – silpninančių potraukį alkoholiui, mažinančių abstinencijos simptomus, gerinančių psichologinę ir fizinę būseną. Vis dėlto, tai laikina išeitis ir norint sugrįžti į normalias gyvenimo vėžes bei išvengti atkryčio, taikomi įvairūs psichologiniai ir/arba pagalbiniai medicininiai gydymo metodai. Vienas iš tokių būdų, taip vadinamas, „kodavimo“ metodas. Šioje srityje mūsų klinika turi 18 metų darbo patirtį. „Kodavimo“ nuo alkoholizmo tikslas - korekcijų pagalba suformuoti pacientui abejingumą arba net pasibjaurėjimą alkoholiui. Dažniausiai tai kompleksinis gydymas, kuris sudaro "kodavimo" efektą. Atliekant „kodavimą“, taikome šiuolaikiškus ir moksliškai išbandytus metodus. Gydymo metodikos pritaikomos kiekvienam pacientui individualiai.

Mūsų klinikoje dirbantis psichiatras (darbo stažas - 24 m.) turi LR Sveikatos apsaugos ministerijos sertifikatą priklausomybių gydymui.

Priklausomybė yra rimta liga ir kreiptis į gydytoją yra pats geriausias sprendimas.

bottom of page