top of page

Vaginalinė Kandidozė (pienligė)

Tai viena dažniausių ginekologinių ligų. Vaginalinė (makšties) kandidozė, kitaip dar vadinama pienlige, yra grybelinė liga, pasireiškianti makšties gleivinės ir vulvos (moters lytinių organų išorinės dalies) dirginimu, intensyviu niežėjimu bei išskyromis. Ją sukelia Candida genties grybeliai, iš kurių populiariausias – Candida albicans (liet. Baltasis balkšvagrybis), paprastai gyvenantys tokiose kūno vietose kaip burna, gerklė, žarnos ir makštis bei ant odos. Esant palankioms sąlygoms, šie grybeliai gali daugintis ir sukelti infekciją. Vaginalinė kandidozė yra viena dažniausių moters lytinių organų ligų. Bent kartą gyvenime kandidoze suserga net 75 proc. moterų, o apie pusei jų liga kartojasi. Pienligė nėra laikoma lytiškai plintančia liga, tačiau infekcijos atsiradimo rizika padidėja pirmojo reguliaraus lytinio akto metu. Taip pat yra įrodymų, kad infekcijų atsiradimas gali būti susijęs su burnos ir lytinių organų kontaktu.

Sutrikus natūraliai makšties mikroflorai ir sumažėjus jos rūgštingumui, atsiranda palankios sąlygos Candida grybeliams daugintis. Grybelio įsiskverbimas į gilesnius makšties ląstelių sluoksnius sukelia infekcijos požymius ir simptomus.

Pagrindiniai simptomai: makšties ir vulvos niežėjimas ir dirginimas, deginimo pojūtis, ypač lytinių santykių metu ar šlapinantis, vulvos paraudimas ir patinimas, makšties skausmas ir bėrimas, primenančios varškę (tirštos, baltos, bekvapės) arba vandeningos makšties išskyros. Sunkesniais ligos atvejais galimi makšties sienelės įtrūkimai.

Siekiant diagnozuoti ligą, konsultacijos metu iš pacienčių surenkama anamnezė bei atliekami dubens organų tyrimai. Dėl specifinių požymių, pienligė yra nesunkiai nustatoma įprastos ginekologinės apžiūros metu. Diagnozės patvirtinimui gali būti paimami makšties išskyrų tepinėliai.

Grybelinių infekcijų gydymas priklauso nuo jų sunkumo ir dažnio. Esant lengvo ar vidutinio sunkumo simptomams ir nedažniems ligos epizodams, pienligė gydoma vartojant priešgrybelinius vaistus (kremų, tepalų, tablečių ar žvakučių pavidalu). Jei simptomai yra sunkūs, t.y., pasireiškia komplikuota ligos forma, skiriami stipresni, giliai į visus audinius prasiskverbiantys priešgrybeliniai vaistai ar didesnės jų dozės. Ligai dažnai kartojantis, rekomenduojama gydyti ir moters partnerį.

bottom of page